Bezpečné zamykání aneb co (ne)dělat s klíči

Bezpečí vaší domácnosti je závislé na kvalitě zabezpečení několika málo vstupních bodů, kterými se případní zloději mohou pokoušet do objektu vniknout. Nejběžnějším takovým místem jsou přirozeně dveře, a to nejen ty vstupní, ale také např. zadní nebo boční vstup do domu či průchod z garáže. I ty nejkvalitnější dveře a sebelepší příslušenství v souladu se současnými standardy zabezpečení vám však nebude k ničemu, pokud nedodržíte dvě jednoduchá pravidla: zamykat a mít přehled o tom, kdo má vaše klíče.

Mějte přehled, kdo má vaše klíče

Jako obyvatelé domu nebo bytu musíte vždy, za všech okolností vědět, kdo má vaše klíče. Je dobré dát jeden náhradní klíč důvěryhodné osobě, která bydlí poblíž, pro případ nenadálé události. Dobře si ale zvažte, jestli by to měl být zrovna váš soused. Zamyslete se ale, jestli jste někdy v minulosti nepůjčili klíče známým nebo kamarádům, kteří byli na návštěvě, a už je nevrátili. Pokud jste se nastěhovali do pronajatého domu nebo bytu, zamykací vložku (nebo vložky) okamžitě vyměňte! Stejně tak se doporučuje vyměnit vložku, pokud vám ji spolu s dveřmi poskytl dodavatel a nejste si jisti, že jste od ní skutečně dostali všechny klíče.

Při ztrátě klíče vyměňte zamykací vložku

Samostatnou kapitolou je pak okamžitá výměna zamykací vložky, pokud ztratíte klíče. Učte také děti, aby s klíči zacházely zodpovědně a v případě, že je přesto ztratí, se vám to nebály ihned říct. V okamžiku, kdy ztratíte klíče, nemáte žádnou kontrolu nad tím, komu se mohou dostat do rukou a tyto osoby pak mají volný přístup k vám domů.

Zamykejte!

A na závěr to nejdůležitější: zamykejte. Možná to zní jako hloupá rada, ale mnoho lidí překvapivě často nezamyká. Nezamknuté, pouze zabouchnuté dveře jsou jen nepatrně bezpečnější než dveře, které byste nechali otevřené. Lze je otevřít pomocí běžných nástrojů doslova během pár sekund.

Proto zamykejte vždy, když odcházíte z domova – a to i když jdete jen vynést odpadky, vyvenčit psa nebo si jdete skočit pro něco do auta. Zamykejte také, když jste doma – a to přes den i přes noc. Pokud na to nejste zvyklí, zkuste si pořídit vložku, která má na vnitřní straně knoflík. Dveře pak po příchodu můžete rychle zamknout i bez klíčů a stejně snadno, jen otočením knoflíku, se dostanete ven.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články