Toto je jednoduchý a účinný „lék“ pro jarní restart pokojovek

Rostlinky, které by měly kvést, nekvetou? Nevidět nové přírůstky, ale zato vidět kořeny přetlačující ze substrátu? Je načase rostliny přesadit!

Kdy je čas prosadit rostliny?

Kořeny rostlin jsou natolik přehuštěné, že přerůstají ven odtokovým otvorem květináče.
Rostlina má bledé, žloutnoucí listy, nemá žádné nebo jen malé přírůstky.
Substrát je promočený, a to ze dvou důvodů: nádoba nemá odtokový otvor pro přebytečnou vodu nebo je otvor ucpaný.
Proč je přesazování zapotřebí

Přesazení je potřebné zejména proto, že relativně malý objem substrátu v pěstební nádobě se růstem rostlin vyčerpá a kořenové výměšky rostlin, tzv. exkrementy, ho zamoří látkami brzdícími růst. Rovněž ani nádoby přeplněné kořeny neprospívají zdraví rostlin. I po pravidelném hnojení rostlin běžnými hnojivy z nich zůstává v substrátu mnoho balastních chemikálií, což působí na rostliny toxicky. Tyto toxické balasty spolu s rostlinnými exkrementy, případně is nevhodnou kvalitou závlahové vody, nakonec změní žádoucí kyselost (pH) substrátu, což je pro mnohé rostliny likvidační. Proto většina běžných pokojových rostlin vyžaduje každoroční jarní přesazení do nového substrátu a větší nádoby.

Přírodní čističe: Rostliny čistící vzduch v interiéruPřírodní čističe: Rostliny čistící vzduch v interiéru
Jaké nádoby a jaký substrát použít

Pěstitelské nádoby musí mít na dně otvor pro odtok přebytečné závlahové vody. Nejběžnější terakotové porézní keramické květináče jsou do určité míry schopny žádoucí provzdušňování kořenů, ale zároveň se rychleji odpařuje i voda ze substrátu. Tyto květináče před vysazováním necháme dobře nasáknout vodou. Odtok by měly mít také plastové květináče, které se kvůli dekorativnosti vkládají do keramických ozdobných nádob. Pěstitelský substrát, konkrétně jeho složení, má přímý vliv na vitalitu rostliny. Výhodou je, že mnohé druhy rostlin se spokojí is tzv. univerzálním substrátem. Případné malé rozdíly v nárocích na substrát můžeme vyrovnat v univerzálním substrátu pomocí přídavku korekční složky, obvykle písku, rašeliny či perlitu.

K vysazování bytových rostlin nikdy nepoužíváme starý substrát, ve kterém se již pěstovaly rostliny, ale ani půdu ze zahrady, neboť obsahuje semena plevelů, škůdců a zárodků chorob. Rostliny přesazujeme do kupovaných sterilizovaných substrátů. Pokud si substrát mícháme sami, tak jej nakonec sterilizujeme v troubě při 170 °C asi 2 hodiny (dobře poslouží starý plech, na který rozložíme substrát). Vhodné je zakoupit si i sadu pro kontrolu kyselosti (pH) substrátu a před přesazováním zkontrolovat jeho hodnotu. Univerzální substráty obyčejně mají pH mezi 6 a 7.

Druhy substrátů

Je několik druhů substrátů. Lehký univerzální substrát určený většinou pro jednoleté kvetoucí rostliny bývá s rašelinou nebo bez ní, s kokosovou vlnou, kůrou, kompostovaným dřevěným vláknem a živinami na prvních šest týdnů. Běžný univerzální substrát je použitelný pro většinu pokojových rostlin. Speciální substráty pro orchideje, kaktusy, sukulenty, masožravé rostliny se již výrazně liší složením a vlastnostmi od univerzálních substrátů.

iBydlení

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články