Holky dostaly možnost zařídit byt v historickém domě v centru Londýna. Výsledek je dokonalý!

Slovenky dostaly možnost zařídit byt v historickém domě v centru Londýna. Výsledek je dokonalý! Galerie (13) Zdroj: archiv architektek
Slováci Oto a Anka se po delším zvažování zahnízdili v Londýně. Studovali zde, seznámili se zde a nyní zde oba mají práci, která jim vyhovuje. No a při hledání bytu si vybrali ten, který navrhli dvě Slovenky. Náhoda? Pokud ano, opravdu šťastná.

Rozloha: 210 m2, 3 + kk

„Pracovali jsme s přírodními materiály, dřevem, mramorem, betonem a spoustou textilií s výraznými texturami, ručně tkanými koberci, kterými chtěli odkázat na významnou textilní minulost dané lokality.“ – Ing. arch. Ivana Linderova, architektka, www.studioid.co.uk

„Odkdy jsme přijeli do Londýna, často navštěvujeme právě Spitafields market. Je to trh ve čtvrti, kde nyní bydlíme. Je to až neuvěřitelné. Nejprve jsme sem chodili jako studenti obdivovat různé designérské kousky či jednou za čas si koupili něco z bazaru. Milujeme to tam a teď to máme na skok,“ těší se Ota.

obytný historický zděný dům v centru Londýna
Dobrá adresa – v přímém centru Londýna najdeme naproti domu nejstarší židovskou synagogu ve městě. Zdroj: archiv architektek
Oto s Ankou koupili bydlení v historickém domě, které shodou okolností zrekonstruovali dvě Slovenky – Ivana a Dagmar. Dívky společně založily v Londýně architektonické a designérské studio a před měsíci vyhráli zakázku na architektonickou obnovu historické budovy v samotném centru Londýna a současně na kompletní přípravu interiéru pro budoucí majitele. A právě tento byt zcela zapasoval Otovi s Ankou. Oba milují atmosféru a jednotný design anglických dobových budov a také je nadchnul design interiéru.

Příběh

Ale pojďme se nejprve zeptat architektek, jak jejich práce probíhala. „Byt se nachází na rohu ulic, jejichž historie sahá až do 17. století. Architektura okolních historických budov si zachovává původní gregoriánský charakter a podle místních památkových nařízení musela obnova kopírovat typologii původní historické budovy. Proto jsme vytvořili ‚slepá okna‘ a na obklad použili cihlové pásky se stejným vzhledem, barvou i texturou jako cihly na původní části budovy,“ prozrazuje architektka Ivana.

Dům se nachází ve čtvrti, kde v minulosti dominoval tkalcovský stav soustředěný zejména na tkaní hedvábí. Ulice zde pulsují životem díky velkému počtu restaurací, barů, pouličních trhů a dodnes zde najdete spoustu malých designových obchodů s oblečením a krejčovstvím, které hrdě nesou odkaz na významnou textilní minulost Spitalfields.

přírodní interiér obývacího pokoje a kuchyně, s šedou pohovkou, přírodními křesly, cihlovou stěnou, kuchyňskou linkou s betonovou stěrkou a v kombinaci barev šedé, bílé, černé a hnědé
Kompaktní celek kuchyně spojené s obývacím pokojem dosáhnete zopakováním barevných odstínů na více předmětech či plochách nebo barevnou škálou, kterou laďte tón v tónu. V tomto prostoru akcentuje stěna z cihel doplněná opakující se šedou barvou.
Propojení s okolím

Hands of interior designer and client discussing 3D renderings of rooms design

Na opravdové propojení bytu s prostředím se snažily architektky myslet v celém kontextu. Původní dřevěné schodiště v budově zrekonstruovali v historickém duchu, stěny obložily mramorovou mozaikou a vnitřní dispozice bytů otevřely co nejvíce, jak bylo možné, tak aby odpovídaly současným požadavkům na moderní život. V obývacím pokoji jsou stěny obloženy cihlovým obkladem v barvě fasádních cihel. V ložnici i v koupelně najdeme na stěnách opět cihlové obklady, ale tentokrát s bílou povrchovou malbou.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články